SALAS VIDUSSKOLAS SKOLĒNI IEPAZĪST STĀSTU NOZĪMI

10.janvārī Salas bibliotēkā notika nodarbība “Stāstu nozīme cilvēka dzīvē: varoņa ceļojums” , kurā piedalījās 16 Salas vidusskolas 11.klases skolēni ar latviešu valodas un literatūras skolotāju Valdu Dubkeviču. To vadīja Māra Bitāne no jauniešu biedrības “SOLIS”.

Māra ikdienā strādā par projektu vadītāju, jau 10 gadus raksta ceļojumu un literatūras apskatu blogu “Ceļojumu dienasgrāmata”, pati ikdienā aizraujas ar lasīšanu un fantāzijas stāstu rakstīšanu.

Nodarbībā jaunieši uzzināja, ko nozīmē īstenot sapni par rakstīšanu un iesākt rakstīt, kā arī iepazinās ar varoņa ceļojuma modeli, kas vieno lielāko daļu pasaules tautu mītu un leģendu ar mūsdienu stāstiem, kā Betmens, Harijs Poters un Zvaigžņu kari.

20. gadsimta  angļu rakstnieks un literatūras profesors Džozefs Kempbels  pētīja pasaules tautu reliģijas un mitoloģiju un atklāja, ka lielākajā daļā mītos, pasakās un stāstos ir atrodama viens un tas pats modelis. Tas ir varoņa ceļojums – cilvēka attīstības un pārveidošanās ceļš.  To veido 12 posmi, no kuriem būtiskākie ir:  1)drošās, zināmās pasaules atstāšana, 2) izaicinājumu pārvarēšana jeb iniciācija un 3) atalgojuma saņemšana un atgriešanās mājās.

Mūsdienās šo modeli izmanto Holivudas filmu industrija, mārketinga aģentūras, rakstnieki un stāstnieki visā pasaulē.

Lai labāk izprastu varoņa ceļojuma posmus, jauniešiem bija uzdevums izvēlēties jebkuru sev zināmu varoni no literatūras vai kino un uzrakstīt izvēlētā varoņa ceļojuma posmus. Jaunieši izvēlējās Hariju Poteru, Bellu no “Krēslas”,  Kurbadu un Sprīdīti.

Aptverot to, ka pastāv kopēja pasaules stāstu iezīme kā varoņa ceļš, to var attiecināt arī uz mūsu katra paša dzīvi.  Dzīve nav nekontrolējama plūsma, tai ir cikls un posmi, kuriem vienkārši ir jāiziet cauri.

Rakstu sagatavoja:

Māra Bitāne

mara.bitane@gmail.com

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *