Kā iepriekš rakstījām, Kokneses pamatskolas – attīstības centra jaunieši projektu darbnīcās uzrakstīja četras idejas. Pēdējā nodarbība bija publicitātes sagatavošana par savas idejas aktivitātēm.
Pirmais jauniešu projekts “Iepazīsti teātra mākslu”!
Jauniete Laima, projekta idejas autore, raksta: “No sākuma ideja radās saistībā ar Valmieras apmeklējumu pieredzes apmaiņā, jo tur arī ir teātris. Bet skatoties biļešu cenas un laikus, sapratām, ka īstu teātri apmeklēt nevaram. Skolotāja Agita ieteica teātra mākslas nodarbību Dikļu kultūras centrā!”
Vai zināji, ka Dikļi Latvijai un teātrim ir īpaša vieta? 1818.gadā Dikļos notika pirmā teātra izrāde latviešu valodā, bet 1864.gadā notika Dziedāšanas svētki, kuri aizsāka Dziesmu svētku tradīcijas. Kā gan var laist garām un neapmeklēt estrādi, kura aizsāka šos latviešiem tik nozīmīgos svētkus?
Santa raksta: “Skolotāja Agita mums izstāstīja, ka šī estrāde ir īpaša ar to, ka skatītāji un kori ir apmainīti vietām. Skatītāji ir uz “skatuves”, bet kori ir pa pusapli tai apkārt.”
Par godu šīs tradīcijas aizsākumam izveidots vides objekts – koka ņieburs, un audiogida pavadībā var iziet Dziesmu svētku taku.
Estere: “Dikļu kultūras centrā mūs sagaidīja vadītāja Ina, kura novadīja teātra nodarbību. No sākuma bija mazliet neērti, bet tad varēja vilkt maskas un katrs iejutās savā tēlā.”
Ko saka citi jaunieši par pieredzi:
Signe: “Man vislabāk patika tēlot zaķi. Bija interesanti uzdevumi.”
Kristiāns: “Es jau no sākuma izvēlējos lapsu. Mums mācīja kā izmantot elpošanu, veicām mēles vingrojumus, balss treniņu un izmantojām ķermeni, lai izpaustos.”
Nika: “Man vislabāk patika, ka skolotājas bija lomās! Tad visi filmēja!”
Nākamo mēs apmeklējām rakstnieka Vika koka skulptūru parku, kas ir vien 2 minūšu gājienā no kultūras centra.
Noslēgumā uzrāpāmies Zilā kalna skatu tornī! Jā – tas pats maģiskais kalns, kur mita Zilā kalna Marta! Tur mūs kārtīgi izpurināja vējš, kas centās noraut ne tikai koku lapas, bet arī mūsu matus.
Mūsu vērtējums? 10/10
Iesakām šo maršrutu citām skolām un jauniešiem!
Otrais projekts “Noslēpumu lāde”!
Projekta nosaukums vedina uz to, ka ir kāda noslēpumaina lāde, kurā ir kas apslēpts. Doma bija skaidra – jaunieši vēlas piedzīvot jaunas izjūtas un pārbaudīt prasmes izlaušanās istabā. Ilgi meklējām pakalpojuma sniedzējus, kas apmierinātu mūsu prasības gan cenas, gan skaita ziņā, gan telpu ziņā, jo ārā ir rudens un laika apstākļi mainīgi!
Mūsu izvēle krita uz Ziedoņa fonds “Viegli” Ziedoņa klases izlaušanās istabām. Esam ļoti gandarīti ar izvēli un iesakām citiem.
Mums patika, ka vienlaicīgi bija pieejamas trīs istabas, tas ļāva sadalīties mazākās grupās, jo kopā bijām 15 jaunieši. Bija pietiekoši izaicinoši uzdevumi, bet varēja saņemt palīdzību, saziņai izmantojot rāciju. Kopumā visi beidzām vienā laikā, izejot istabas 56 minūtēs.
Istabās jāizmanto tekstpratība, rēķināšana un loģiskā domāšana. Jāspēj novērot un izprast secību.
Jauniešu atsauksmes:
Beāte: “Mums tika tāda veco laiku istaba. Gāja no sākuma grūti, bet bijām pirmie, kuri izgāja. Ja bija neskaidri jautājumi, jautājām vadītājai!”
Kristiāns: “Gāju kopā ar Beāti, Dāvidu, Signi un Evertu. Rācija bija pie manis. No malas mums teica, ka bijām tā komanda, kura sadarbojās kopā visvairāk!”
Estere: “Bija grūti. Beigās man palika slikti un gribēju ātrāk tikt prom. Mums palīdzēja vadītāja.”
Laima: “Mums sākumā gāja visātrāk no visām komandām, bet “uzkārāmies” uz matemātikas. Nevarējām atrisināt vienu uzdevumu. Izgājām pēdējās, bet kādas 3 minūtes vēlāk.”
Santa: “Man ļoti patika mūsu istaba. Tā bija iekārtota kā lauku istaba, ar skursteni, trepēm, izkārtām drēbēm. Pie sienām zirgu attēli, jo mums bija tēma “Zilā pasaka””.
Nika: “Man liekas, ka darīju visu es. Visgrūtāk bija salikt puzles. Beigās, kad pateica priekšā, sapratām un bija viegli.”
Ervīns: “Mums bija pasaka par krokodilu. Es iebāzu roku krokodila mutē! Un atradu, ko darīt ar instrumentiem! Man ir gandarījums, ka izgājām!”
Mūsu vērtējums 10/10.
Trešais projekts “Dvielis”
“Vai esat spēlējuši volejbolu ar dvieli? Mēs nē! Bet šī ideja mums patika daudz labāk par parasto volejbolu!” – tā saka idejas autors Kristiāns.
“Idejas īstenošanā mums palīdzēja mentors Agita un sporta skolotājas, kuras trenēja meitenes, lai piedalītos sacensībās. Paši gatavojām medaļas, dedzinājām uz koka. Visi saka, ka sanāca ļoti smuki! Pats sacensībās nepiedalīšos, neesmu sportisks.”
“Lai sacensības būtu interesantākas, tās rīkojām, kad skolā bija sabraukuši viesi no citām skolām. Mums bija veselas astoņas komandas!”, tā saka jauniete Beāte. “Visi sajūsmā, ka dabūs Snikerus, arī ja nevinnēs. Patīk mūsu gatavotās medaļas. No malas varēja redzēt, ka ir skolas, kas ļoti grib vinnēt un noskata pretinieku kļūdas.”
Atsauksmes no intervētajiem dalībniekiem:
Nika: “Man vislabāk patika tas, ka vinnējām SOLI!”;
Everita: “Nu mēs godpilnās pirmās! Ko vēl var vēlēties! Un vēl Snikeri dāvānā!”
Paula: “Mums likās, ka netiksim finālos, bet beigās trešās! Paldies rīkotājiem, bija forši!”
Sabīne: “Pasākums bija tiešām izdevies! Daudz dalībnieku. Paldies SOLIM par sarūpētajām balvām! Iesakām visiem pamēģināt!”
Pamēģini arī tu! Komandas veidojām pēc principa 2 pāri un viens ķērājs. Bija ļoti jautri gan pašiem, gan skatītājiem! Mums ir jaunvārds “Dvieļubols”!
Ceturtais projekts “Episkā disenīte”!
Ideja par disenīti bija viena no populārākajām idejām, jo kuram gan negribas uzdancot un piedalīties foršās aktivitātēs!
Gatavošanās ballītei sākās jau laicīgi. Jauniešu uzdevums bija sarakstīt savas dziesmas un ielikt tās dziesmu kastītē! Tad dziesmas vajadzēja pārskatīt un sarakstu nodot DJ. Laicīgi bija jāizdomā, kādas būs dekorācijas, cik tās maksās, jāsameklē aktivitāšu un deju nodarbības vadītājs.
Pasākumu iesākām ar oficiālu uzrunu un jauniešu iepazīstināšanu ar programmu.
Ar savu brīnišķīgo balsi un dziedājumu klātesošos priecēja Kristjāna Jirgena, pasākumu vadīja un jauniešus aktivizēja Markuss Ūtēns, bet deju nodarbība bija Viktorijas Gremzdes vadībā!
Trīs ar pusi stundas paskrēja nemanot!
Ar šo jauniešu projektu tika noslēgts jauniešu projektu īstenošanas cikls un vienlaicīgi arī pats projekts.
Vēl tikai mazliet jāatskatās uz padarīto un jāpasaka “PALDIES”!
Projekts „Nāc atkal kopā, iesim roku rokā!” īstenots ar Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2024.-2026. gadam valsts budžeta finansējumu.
Ziņu sagatavoja:
Ieva Ūtēna
Projekta vadītāja, biedribasolis@inbox.lv