Rudens noslēgumā norisinājās trešais “Kokneses jauniešu biedrības” organizētais nodarbību cikls vietējiem jauniešiem “Atpakaļ NĀKOTNĒ”, kas notika attālināti Zoom platformā 20.-21.novembrī.
Pirmajā dienā nodarbību un projekta vadītāja Ieva Ūtēna iepazīstināja jauniešus ar 21.gadsimta profesijām un rosināja jauniešus diskutēt par saviem hobijiem kā nākotnes profesiju. Jauniešu uzdevums bija izvērtēt savus talantus un intereses, saprast stiprās puses, ko var izmantot darba meklējumos turpmākajā dzīvē. Vērtīgu informāciju jaunieši ieguva no Ievas apkopotā materiāla par nākotnes prasmēm, kādām jāpiemīt darba ņēmējam. Pētījumi un statistika rāda, ka tuvākajā nākotnē mazāka nozīme būs iegūtajai izglītībai vai iepriekšējai pieredzei, toties lielāka vērtība – konkrētām darbinieka īpašībām, piemēram, labi attīstīta kritiskā domāšana, spēja darboties komandā, komunikācijas un saskarsmes prasmes, pozitīva attieksme un stresa noturība.
Darbnīcas otro dienu vadīja neformālās izglītības trenere Lauma Žubule par tēmām “Sadarbība un komandas darbs; komandu veidi; efektīvas komandas pazīmes; komandas darba izvērtēšana”. Pēc prezentācijas Lauma sadalīja jauniešus komandās un katrai bija jāizpilda vairāki uzdevumi, lai iegūtu punktus. Noslēgumā katrai komandai bija iespēja novērtēt komandas kopējo darbu.
Ko paši jaunieši saka par šīm nodarbībām:
“Mums katram ir savas nodarbes, ko patīk darīt – sports, rokdarbi, komunikācija u.c. Bet, saliekot to visu kopā, var rasties kolosāla komanda, par ko mēs, Kokneses jaunieši, Laumas Žubules vadītajā darbnīcā ‘’ ‘’Sadarbības SPĒKS komandā’’ uzzinājām vairāk.
Dienas sākumā jaunieši noklausījās Laumas prezentāciju, kas vispār ir komanda un komandas darbs. Komanda var nebūt tikai darbā vai skolā, tā var būt ģimenes, draugu, vienādu interešu komanda. Komandas dalībniekiem jābūt ar kopīgiem mērķiem un atkarīgiem vienam no otra. Mēs arī paši minējām labākās komandas, kādās esam strādājuši, un izanalizējām, kāpēc tieši tā bija ‘’labākā’’ komanda.
Katrs jaunietis dalījās ar savām stiprajām īpašībām un, balstoties uz tām, tikām iedalīti komandās, kur pildījām uzdevumu ‘’Komandas misija’’. Atbildot un izpildot uzdotos uzdevumus, mēs katrs iepazinām viens otru un sapratām savu lomu komandā.
Dienas noslēgumā pārrunājām gūtās atziņas. Vairāki jaunieši uzskata, ka galvenā ir komunikācija -ieklausīties citos, teikt savu viedokli, jautāt un pārliecināties. Bet daži min, ka svarīgākais ir nevis rezultāts, bet gan process. Tomēr beigās nākas atzīt, ka komanda ir spēks.”
Decembrī organizēsim pēdējos divus projekta pasākumus. 16.novembrī norisināsies digitālo rīku darbnīca “Izveido savu izlaušanās istabu!”, kuras laikā mācīsim jauniešiem izveidot pašiem savu izlaušanās istabu, izmantojot digitālos rīkus mīklu, spēļu, kvestu, šifrētu ziņojumu izveidē. Tā ir līdzdalības aktivitāte jauniešiem kopā ar Kokneses novada izglītības iestāžu pedagogiem – vienas dienas pieredzes apmaiņas radošā darbnīca digitālo kompetenču attīstīšanai un digitālo rīku pielietošanai pasākumu rīkošanai interneta vidē, mācīšanas un mācīšanās procesā.
Savukārt 20.decembrī noslēgsim projektu ar pasākumu Ziemassvētku noskaņās, kurā aicināsim piedalīties projektā iesaistītos jauniešus un projekta vadības grupu, lai atskatītos uz paveikto projektā, pārrunātu to, ko jaunieši ir ieguvuši un iemācījušies, izvērtētu sasniegto un pateiktu paldies!
Biedrība “Kokneses jauniešu biedrība” īsteno projektu “ES savai NĀKOTNEI” (nr. VP2021/1-100), kuru finansē Jaunatnes politikas valsts programmas projektu konkursa “Atbalsts jauniešiem Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai” ietvaros.
Projekta mērķis ir veicināt 20 Kokneses novada jauniešu emocionālā intelekta attīstīšanos, pašvadītu mācīšanos, pilnveidojot karjeras izvēles prasmes, iepazīstot nākotnes nodarbinātības prasmes, veicinot personības pašizaugsmi, un motivāciju izvirzīt mērķus un tos sasniegt, mudinot iesaistīties kopienas sabiedriskajā dzīvē. Projekts tiek īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2021.-2023. gadam ietvaros.
Projekts sastāv no trīs nodarbību cikliem “Atpakaļ PAGĀTNĒ”, “Atpakaļ TAGADNĒ”, “Atpakaļ NĀKOTNĒ”. Katrs no cikliem paredz sava veida aktivitātes, sākot ar divu dienu nodarbībām par vecumposma īpatnībām, emocionālo intelektu, motivāciju, mērķu izvirzīšanu, tad piecu dienu nodarbības par projektu īstenošanu no idejas līdz realizācijai, medijpratības nozīmi un prasmēm, ciklu noslēdzot ar divu dienu aktivitātēm par nākotnes prasmēm, nodarbinātību, digitālo rīku izmantošanu.
Uzzini vairāk par aktivitātēm jauniešiem Kokneses jauniešu biedrības Facebook lapā @YouthSocietyOfKoknese un Instagram @kjb_biedriba!
Paula Užule
Projekta komunikācijas speciāliste
Biedrība “Kokneses jauniešu biedrība”