ROKU ROKĀ VESELĪGĀS ATTIECĪBĀS!

Jauniešu vecumposms iezīmējas ar attiecību veidošanu ne tikai ar savām simpātijām, bet arī ģimenē un ar draugiem. Par to, kā tās veidot pareizi, cieņpilni un nevardarbīgi, novembra sākumā jauniešus mudināja domāt mūsu pasniedzējas Ieva Ūtēna un Līga Kriškijāne, tiekoties ar Kokneses pamatskolas – attīstības centra pusaudžiem trīs tēmu mācību ciklos atbilstoši katrai vecuma grupai un jauniešu speciālajām vajadzībām.

Pirmais mācību cikls bija par tēmu “Draudzība/ Attiecības”, kas ietvēra nodarbības par attiecību vērtībām, pozitīvām un negatīvām iezīmēm, diskusijas par to, vai ir ideālas attiecības un kāds es esmu kā draugs, ko vēlos saņemt attiecībās un ko varu dot.

Otro mācību ciklu veltījām tēmai par atkarībām. Katra grupa definēja dažādus atkarību veidus, izvērtēja aktuālākos jauniešu vidū un grupās veidoja sarakstus, ko katra atkarība man dod, ko es zaudēju tad, kad esmu atkarības varā un kā varu mainīt situāciju. Jaunākā grupa izvēlējās atkarību no enerģijas dzērieniem un sociālo tīklu lietošanas, vecākās grupas diskutēja par atkarībām no smēķēšanas, sociālajiem tīkliem, pārēšanās un adrenalīna. Noslēgumā secinājām, ka ieguvumu no atkarībām ir ļoti maz, salīdzinot ar zaudējumiem, bet cīņa ar atkarībām atšķiras no to veida.

Trešā tēma tika veltīta vardarbībai un cieņpilnai komunikācijai, saistot ar attiecību tēmu, ietverot ņirgāšanos un kibervardarbību. Tieši emocionālo vardarbību aprunāšanas un neslavas celšanas veidā draudzībā un attiecībās jauniešiem atpazīt bija visgrūtāk. Katru nodarbību noslēdzām ar rīcības plānu, ko darīt situācijās, kad veidojas konflikts.

Kopā tika novadītas deviņas tematiskās nodarbības 35 jauniešiem:

  1. “Draudzība. Mācēt draudzēties.”
  2. “Attiecību veidi. Mācēt attiecības.”
  3. “Attiecības. Dažādu attiecību elementi.”
  4. “Atkarības. Kādas tās ir un kā izpaužas?”
  5. “Atkarības. Pozitīvās un negatīvās iezīmes”
  6. “Atkarības. Laužam rīcības kodu!”
  7. “Vardarbība. Kas tā ir un kā atpazīt?”
  8. “Vardarbība. Atpazīsti un rīkojies!”
  9. “Vardarbība un attiecības. Vērtējam un mainām rīcību!”

“Projekts „Nāc atkal kopā, iesim roku rokā!” īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2024.-2026. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros”.

Ziņu sagatavoja:

Ieva Ūtēna

Projekta vadītāja, biedribasolis@inbox.lv



Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *